Chat, Türkçesiyle “Sohbet” medlulına gelmektedir. İnternetin bilgiye ulaşım dair sergilediği performanstan sonrasında internetin sadece selen aktarımı karınin bileğil, aynı zamanda sefa karınin bile kullanılabileceği bile düşünüldü. Bunun sonucunda da internet üzerinden insanların bir suni ad kullanarak (nickname) dostça edip eğlenebileceği hem internet siteleri hem bile çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, internet üzerinde hiç tanılamamadığınız değme biriyle kuruluşlabildiği kadar başkaca tanılamadığınız kişilerle bile özel programlar veya web siteleri eliyle kuruluşlabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanılamadığınız veya tanılamamadığınız kişilerle internet üzerinden tanışma ve dostça etme amacıyla kurulmuş internet siteleridir. Bu internet siteleri ekseri programlama dilleri kullanılarak veya müheyya scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Bazı chat sitelerine giriş geçirmek karınin sadece nickname (suni isim) kaydetmek yeterli olurken bazılarındaysa sohbete esaslamadan önce mutlaka üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar bütün internet kullanıcıları ortada pop olan Mynet ve ZurnaNet kadar siteler chat sitelerine esaslıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki internet kullanıcılarıyla izlence ara nedeniyleünü kullanarak sadece hatlı, hatlı ve tayflü, sesli ve tayflü kadar tercihe bandajlı olarak dostça etmenize yardımcı olan nominalmlardır. Chat programlarının şimdiye kadar kullanılmış en pop olanı kısa süre önce Windows tarafından sonlandırılan MSN Messenger isminde entelekt mesajlaşma nominalmıdır. Bir sair pop chat izlence olan ve internetin söylence nominalmlarından akseptans edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir