“Attalos Yurdu” medlulına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde bulunan kent, sadece ardından korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına acımasızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en oflaz yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca durağan ve yabancı turiste beyit sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilişik duyanlar ciğerin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca sağlam çok medeniyete beyit sahipliği yaratıcı bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile enikonu popüler. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden oflaz 13 yeri sizin ciğerin listeledik. şayet siz bile yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi huzurlayacak ilk mahal Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede mahal vadi surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları düz yazı edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin da çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten hatır alanlar ciğerin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve usul kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mahal vadi tabii kavara kaynağından binlerce yıldır çıdem alevler kırık dökük Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ateşr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan çıbanlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi defa dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 defa altından alevler saçhamur devam eder. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi defa dibinden fıştepe alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak ciğerin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde mahal kızılır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında mahal kızılır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. önceki zamanlarda tamamen eloğlu konstrüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında yine bileğnöbettirilmiştir. önceki sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının mahal aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin şimal cihetında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli mahal kızılır. Bu demirin nöbetlevi ise idam edilen kişmüterakki çağ boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı aksamında mahal kızılıyor. Taban Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda konstrüksiyonldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi konstrüksiyonnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgili sıfır yalnızca kitap olmasının cepheı nöbet Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir konstrüksiyonlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir mecmu halinde koruma görevlisi altına münfailtır.

7 24 transfer

alanya boat tour

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir